Mreža mladih za jednaka prava i toleranciju – Youth Net
Projekat podržava Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji
Projekat “Mreža mladih za jednaka prava i toleranciju – Youth NET” se realizuje 18 meseci u 8 gradova jugoistočne Srbije: Nišu, Aleksincu, Sokobanji, Zaječaru, Knjaževcu, Svrljigu, Beloj Palanci i Vlasotincu i obuhvata blizu 2000 korisnika, uzrasta od 17 do 25 godina.
Ciljevi projekta su: jačanje interetničke i interkulturalne tolerancije i razumevanja razvojem svesti kod mladih o prihvatanju različitosti i poštovanju ljudskih prava, posebno marginalnih grupa; podsticanje aktivizma i osnaživanje grupa mladih i lokalnih NGOs za promociju ljudskih prava, pokretanje inicijativa i zastupanje prava marginalizovanih, kao i prevenciju konflikata izmedju različitih interesnih grupa; povećanje participacije mladih u donošenju odluka na lokalnom nivou koje su od važnosti za njihov položaj i jačanje njihove komunikacije sa telima lokalne samouprave; formiranje regionalne mreže omladinskih grupa oko zajedničke platforme za promociju jednakih prava, tolerancije i prihvatanja različitosti.
Ciljevi projekta će biti ostvarivani kroz više različitih aktivnosti, kao što su: trening, istraživanje, okrugli stolovi, kampanja, lokalne akcije i inicijative, sastanci mreže i finalni perfomrans mladih u Nišu.
REALIZOVANE AKTIVNOSTI
Treninzi za ukupno 80 mladih iz 8 gradova jugoistočne Srbije održani su u odmaralištu na Rtnju, u periodu od 6 – 18 aprila 2010. god. Po desetoro mladih iz svakog grada obuhvaćenog projektom je steklo znanja iz oblasti interkulturalnosti, tolerancije, civilne hrabrosti, zagovaranja, istraživanja i akcionog planiranja. Evaluacija svih treninga je pokazala da je 98,78% učesnika povećalo svoja znanja iz navedenih oblasti, a da je 95,95% osposobljeno za izradu akcionih planova, čiji su predlozi prezentovani na treninzima.
![]() |
![]() |
Sastanci lokalnih koordinatora održani su dva puta sa ciljem da se definišu i detaljno razrade aktivnosti projekta i formira mreža mladih za ljudska prava i toleranciju.
![]() |
![]() |
Preliminarno istraživanje je radjeno u svim gradovima uključenim u projekat i trajalo je od juna do avgusta 2010. godine, sa ciljem utvrdjivanja stepena (ne)tolerancije i (ne)poštovanja ljudskih prava kod mladih. Istraživanjem je obuhvaćeno skoro 3000 ispitanika koji su se izjašnjavali i o prioritetnim problemima sa kojima se mladi susreću i načinu njihovog rešavanja u svakom od obuhvaćenih gradova. Obradom podataka se došlo do zaključka da se odgovori mladih u svim gradovima u velikoj meri podudaraju i da postoji izuzetna osetljivost mladih na pitanja ugrožavanja ljudskih prava i tolerancije, ali da su manje upoznati sa načinima i mogućim rešenjima uočenih problema.
Sumirani rezultati istraživanja stavova mladih o ljudskim pravima >>>
Okrugli stolovi su održani u periodu od oktobra 2010, do januara 2011. Godine u svim gradovima obuhvaćenim projektom, sa ciljem da se prezentuju rezultati istraživanja i utvrde prioriteti kojima će se narednih meseci timovi mladih baviti kroz lokalne inicijative u svojim zajednicama, a radi smanjenja diskriminacije i unapređenja poštovanja ljudskih prava.
Okrugli sto u Vlasotincu je održan 1. oktobra u prostorijama Tehničke škole uz prisustvo 22 učesnika. Na osnovu prezentacije sprovodenog istraživanja i vodjene diskusije konstatovano je da najveći problem u ovom gradu predstavlja odsustvo gradjanskih, posebno omladinskih inicijativa i nepostojanje omladinskih organizacija koje bi motivisati mlade za participaciju. Na kraju su doneti sledeći zaključci:
– pokrenuti inicijativu za osnivanje omladinske organizacije
– organizovati edukaciju za NVO menadžment i pisanje projekata
–
realizovati treninge i akcije akcije u cilju promovisanja volonterizma
Okrugli sto u Beloj Palanci je održan 3. decembra u prostorijama srednje škole „Niketa Remezijanski“ uz prisustvo 15 učesnika. Na osnovu prezentacije istraživanja, diskusija na okruglom stolu je išla u pravcu jačanja motivacije mladih za participaciju u zajednici, kao i podsticanja omladinskog aktivizma i voloterizma, a doneti su i sledeći zaključci:
– organizovati jednodnevni trening o volonterskom menadžmentu
– realizovati jednodnevne akcije u cilju promovisanja volonterizma
–
raditi na jačanju motivacije mladih za aktivno učešće u lokalnoj zajednici
![]() |
![]() |
Okrugli sto u Svrljigu je održan 14.decembra u prostorijama Skupštine opštine Svrljig, uz prisustvo 28 učesnika, koji su predstavljali školske parlamente, Centar za građanski aktivizam „Denizen“, Omladinsku mrežu G17+, Centar za socijalni rad opštine Svrljig i drugih institucija. Nakon prezentacije rezultata istraživanja i diskusije o prioritetima u ovom gradu, učesnici su se na kraju složili da je potrebno:
– raditi na jačanju motivacije mladih za aktivno učešće u lokalnoj zajednici
–
organizovati mini sajam zapošljavanja
–
promovisati toleranciju kroz sport i turnire i sastaviti timove od srpske i romske populacije
–
organizovati jednodnevni trening o volonterskom menadžmentu
![]() |
![]() |
Okrugli sto u Sokobanji je održan 15. decembra u prostorijama Agencije za konsalting „Kodeks“ uz prisustvo 14 učesnika. Na njemu su doneti sledeći zaključci:
Mini projekat treba da se bavi najpre jačanjem motivacije kod mladih za omladinski aktivizam i participaciju i treba da sadrži sledeće aktivnosti:
– trening za mlade/srednjoškolce o vršnjačkoj edukaciji, ljudskim pravima i toleranciji i svim temama za koje su se gore izjasnili
–
trening za profesore i ostale koji rade sa mladima
–
organizovati set radionica po školama koje će držati mladi edukovani na treningu
–
osnivanje omladinskog kluba (mladi skupljeni od svih edukovanih mladih ljudi po školama i sl. , uz podršku edukovanih profesora i drugih odraslih)
![]() |
![]() |
Okrugli sto u Zaječaru je održan 16. decembra u biblioteci Tehničke škole gde je prisustvovalo 15 učesnika, predstavnika škola, nevladinih organizacija, institucija, itd. Polazeći od rezultata istraživanja, diskusija na okruglom stolu je vodjena oko unapredjenja položaja žena, koje su prepoznate kao najugroženija kategorija stanovništva. U tom smislu su doneti i sledeći zaključci:
-organizovati edukacije na temu rodne ravnopravnosti
–
raditi na zagovaranju za ženska prava i jačanju civilne hrabrosti
–
formirati komisiju za rodnu ravnopravnost
Okrugli sto u Knjaževcu je održan 23. decembra u prostorijama Timočkog kluba i Kancelarije za mlade, uz prisustvo 27 učesnika. Posle predstavljanja prezentacije rezultata istraživanja i diskusije, usvojeni su sledeći zaključci:
– organizovati edukacije o ljudskim pravima i civilnoj hrabrosti
– organizovati medijsku kampanju
– snimiti i prikazati edukativni film o ljudskim pravima
– organizovati ulicni performans o civilnoj hrabrosti
– organizovati sastanke/okrugle stolove sa predstavnicima lokalnih vlasti i institucija
– pokrenuti inicijativu/zagovarati za otvaranje kancelarije ili radnog mesta zastitnika ljudskih prava
![]() |
![]() |
Okrugli sto u Aleksincu je održan 28. decembra u prostorijama Doma omladine i uz podršku Društva za razvoj kreativnosti. Na okruglom stolu je bilo prisutno 26 učesnika, medju kojima su bli predstavnici civilnog sektora, škola, podmladka političkih partija, meija, kancelarije za mlade, itd. Posle diskusije vodjene na bazi prezentacije rezultata istraživanja, doneti su zaključci koji se odnose na prioritete vezane za potrebe mladih, posebno mladih iz marginalnih društvenih grupa:
– raditi na jačanju motivacije, civilne hrabrosti i omladinskog aktivizma
–
organizovati edukacije na temu ljudskih prava, diskriminacije i civilne hrabrosti
–
organizovati edukacije za pisanje CV-ja, intervju sa poslodavcem i susret mladih sa poslodavcima
–
jačati komunikaciju između medija i škole
![]() |
![]() |
Okrugli sto u Nišu je ordžan 25. januara 2011. godine u sali Gradske opštine Medijana, uz prisustvo 33 predstavnika nevladinih organizacija, institucija i medija. Na sastanku je zaključeno da lokalni mediji ne poklanjaju dovoljno pažnju mladima i programima za mlade, te da se ne promoviše dovoljno aktivizam mladih i rad organizacija koje se bave mladima, kao ni civilna hrabrost kao mera protiv nasilja i diskriminacije. Kao prvi korak u promociji omladinskog aktivizma i rešavanju problema mladih iz marginalnih grupa prisutni su videli u pokretanju emisije za mlade na lokalnim medijima i podnošenju zahteva kod lokalnih vlasti za emitovanje omladinske emisije na televiziji koja se finansira iz budžeta Grada Niša.
Posle diskusije o rezultatima istraživanja doneti su sledeći zaključci:
– Uticati na promenu svesti mladih o mirnom rešavanju konflikata i podsticati civilnu hrabrost, jer je veliki procenat mladih koji učestvuje ili podržava različite oblike diskriminacije i nasilja;
– Poslati inicijativu gradskoj upravi za dobijanje slobodnog termina na lokalnoj televiziji za emisiju koja će pratiti rad omladine, što će direktno doprineti boljoj razmeni informacija među mladima i podsticati ih na aktivan odnos prema zajednici;
– Poslati zahtev narodnim novinama za dobijanje kolumne ili dela stranice koju će mladi uređivati i na taj način obaveštavati javnost o problemima mladih, diskriminaciji, oblicima kršenja ljudskih prava, itd.
– Pokrenuti inicijativu kod lokalne vlasti za formiranje savetodabnog tela za zapošljavanje mladih koji će pomagati Nacionalnoj službi za zapošljavanje u implementaciji njihovih progama i zapošljavanju mladih kadrova.
![]() |
![]() |
LOKALNE INICIJATIVE – YOUTH NET
Lokalne incijative/lokalni mini projekti su održani u periodu od februara do maja 2011. godine u svim gradovima obuhvaćenim projektom, sa ciljem podsticanja aktivizma i osnaživanja grupa mladih, kao i lokalnih nevladinih organizacija, za promociju ljudskih prava i tolerancije. Takodje, trebalo je da one doprinesu većem uključivanju mladih u iniciranje akcija za zastupanje prava marginalizovanih, kao i prevenciju konflikata izmedju različitih interesnih grupa, putem treninga i podrške lokalnim akcijama i inicijativama formalnim i neformalnim grupama mladih;
Niš – InterCOOL
Lokalni projekat u Nišu je trajao tri meseca, obuhvatio je 43 direktna učesnika i isto toliko indirektnih učesnika kroz organizovanje 8 radionica i edukativno rekreativnog programa za decu romske i neromske nacionalnosti. Interkulturalne radionice su se odvijale u prostorijama Otvorenog kluba i u prostorijama u romskom naselju „Crvena zvezda“. Za četrdesetak učesnika interkulturalnog dana je organizovan celodnevni program u izletištu Lipovac, 29.05.2011. godine.
![]() |
![]() |
Aleksinac – Mladi za mlade
Mini projekat u Aleksincu je obuhvatao sledeće aktivnosti: obuka mladih iz oblasti novinarstva; pripremu i pisanje košuljica za emisije, snimanje i emitovanje po tri TV i radio emisije posvećene pitanjima i problemima sa kojima se sreću mladi u Aleksincu. Najpre je petnaestak mladih završilo kratki kurs novinarstva, a onda su uz pomoć novinara supervizora, kao i konsultanta projekta, pripremali i emitovali emisije koje su imale veliku slušanost kod mladih Aleksinčana.
Sokobanja – Baš je IN biti FIN
Lokalni projekat u Sokobanji je obuhvatio pripremu i organizovanje dva treninga, jedan na temu tolerancije i ljudskih prava, a drugi na temu značaj civilnog društva za razvoj lokalne zajednice, štampanje vodiča o omladinskim organizacijama i aktivizmu mladih u zajednici. Promotivni materijal i vodiči su deljeni na dve akcije, jednom ispred škola, a drugi put na glavnom šetalištu u centru Sokobanje. Oba puta su širene informacije aktivizmu i civilnom sektoru koji može da doprinese poboljošanju položaja mladih iz ruralnih i nerazvijenih sredina.
Bela Palanka – ProBudi se, Pokreni se
Projekat u Beloj Palanci je uključio obuku mladih o volonterskom menadžmentu i obuku o ljudskim pravima, kao i dve lokalne akcije koje su održane u centru grada ispred Doma kulture. Prva lokalna akcija je imala za cilj promociju volonterizma mladih , posebno u radu sa osetljivim grupama i pružanju pomoći onima kojima je to potrebno. Druga akcija je bila posvećena antidiskriminaciji i promovisala je jednaka prava svih ljudi, sa ciljem da se utiče na svest gradjana i promene stavovi prema osetljivim društvenim grupama.
![]() |
![]() |
Svljig – Poštujmo različitosti
Laokalni projekat u Svrljigu je obuhvatio organizovanje radionice o ljudskim pravima za mlade iz srednje škole, objavljivanje i sprovodjenje konkursa za najbolji multimedijalni rad o toleranciji, izložbu pristiglih radova i simulaciju procesa donošenja odluka. Aktivnosti su uključile stotinak mladih i gradjana. Završetak ovog tromesečnog projekta je označen izložbom radova i simulacijom donošenja odluka u Domu kulture u Svrljigu, 28.04.2011. godine, u prisustvu predstavnika lokalne vlasti, institucija i organizacija.
![]() |
![]() |
Knjaževac – Mladi i ljudska prava
Knjaževački mini projekat koji su osmilili mladi je obuhvatio kreativne radionice i tribine na temu diskriminacije i poštovanja ljudskih prava; javne akcije u školama sa istom temom i akciju u centru grada. U okviru osmišljavanja promotivne kampanje mladi su pripremili kraći dramski prikaz koji su izveli pred brojnom publikom, učenicima i nastavnicima dve srednje škole u Knjaževcu.
Zaječar – Ulica ravnopravnosti
Lokalna inicijativa u Zaječaru je obuhvatala edukaciju o rodnoj ravnopravnosti na radionicama za mlade, istraživanje o životu i delu znamenitih žena u Zaječaru, izložbu fotografija i dokumenata, i uličnu akciju na istu temu u centru grada. Tokom istraživanja mladi su prikupili dosta materijala o poznatim ženama iz tog kraja koje su dale doprinos razvoju ne samo zaječarskog regiona, već i cele Srbije.
Vlasotince – Klub mladih „Iskre“
U okviru lokalnog projekta u Vlasotincu je realizovano osnivanje udruženja mladih pod nazivom Klub mladih „Iskre“ i sprovedene su 4 obuke: za mlade iz srednjih škola obuka o ljudskim pravima i toleranciji, za mlade iz romske populacije, osobe sa invaliditetom i nezaposlene obuka iz računarstva i slepog kucanja, pisanja CV i aktivnog traženja posla, a za članove novoosnovane organizacije obuka iz pisanja projekata i strateškog planiranja. Klub mladih „Iskra“ je svečano otvoren 20.04.2011. godine.
![]() |
![]() |
ZAVRŠNI PERFORMANS „YOUTH NET“
Završni performans je organizovan u okviru programa obeležavanja Dana Evrope u Nišu, 6. maja 2011. od 16:00 do 19:00 sati, u Amfiteatru na keju pored Nišave. Pred brojnim gledaocima, simbolično je predstavljena mreža mladih za jednaka prava i toleranciju koja je okupila stotinu učesnika iz Niša, Aleksinca, Sokobanje, Zaječara, Knjaževca, Svrljiga, Bele Palanke i Vlasotinca.
Performans su otvorili gradonačelnik Niša g. Miloš Simonović, šef Delegacije g. Vensan Dežer i direktorka Otvorenog kluba Olgica Beba Bajić. Posle svečanog otvaranja odigrana je predstava „Nevidljivi“ koja ukazuje na problem ostvarivanja prava lica bez dokumenata. Performans „YouthNET“ je završen muzičkim programom u kome je nastupao Oliver Katić i grupa „Decokvaritelji“.
![]() |
![]() |
EVALUATIVNA KONFERENCIJA
Evaluativna konferencija je organizovana od 13. do 15. maja 2011. godine u hotelu “Zdravljak” u Sokobanji. Učestvovalo je 45 predstavnika timova mladih, saradničkih NVO i škola, koji su, nakon prezentacije svih aktivnosti, radili na evaluaciji rezultata, kako na nivou projekta, tako i na nivou svake lokalne akcije. Takodje, ucesnici su diskutovali o održivosti mreže i planirali njen dalji rad, kroz moguću formalizaciju i proširenje na nacionalnom nivou. Na ovaj način, ne samo da su napravljeni planovi za nastavak rada mreže, već je ojačana saradnja članova mreže iz svih gradova razmenom iskustva o projektnim aktivnostima i uradjena kompletna evaluacija koja je potvrdila uspešnu realizaciju projekta.
![]() |
![]() |
Lokacija: | Niš, Aleksinac, Sokobanja, Knjaževac, Zaječar, Svrljig, Bela Palanka i Vlasotince |
---|---|
Ciljna grupa: | Mladi iz 8 gradova jugoistočne Srbije, uzrasta od 17-25 godina, predstavnici lokalnih kancelarija i saveta za mlade, predstavnici NGOs i škola |
Aktivnosti: | Trening za mlade, preliminarno istraživanje, okrugli stolovi, kampanja i TV emisija, lokalne akcije i inicijative, sastanci mreže, evaluativna konferencija i finalni performans mladih |
Broj korisnika: | 400 |
Period: | Decembar 2009 – jun 2011. god. |
Donator: | Delegacija EU, EIDHR |