Inter-AKT
Projekat “Inter-AKT” (Interkulturalno, Aktivno, Kreativno, Tolerantno) realizuje Društvo za zaštitu i unapređenje mentalnog zdravlja dece i omladine iz Niša, u partnerstvu sa još 8 organizacija civilnog društva iz Srbije, a uz podršku Ministarstva omladine i sporta Republike Srbije.
Opšti cilj projekta je da doprinese ostvarivanju prava na jednake šanse svih mladih u društvu, a posebno mladih koji žive u teškim uslovima, u 9 gradova Srbije, organizovanjem zajedničkih aktivnosti mladih i uspostavljanjem kanala komunikacije sa kancelarijama za mlade.
Specifični ciljevi projekta su:
– osnaživanje mladih i smanjenje predrasuda prema mladima iz osetljivih društvenih grupa organizovanjem zajedničkih aktivnosti sa mladima iz opšte populacije koje su usmerene na razvoj tolerancije na različitost među mladima (trening i lokalne akcije),
– povećanje informisanosti javnosti, a pre svega mladih, o pravima, položaju, potrebama i mogućnostima mladih iz osetljivih društvenih grupa, organizovanjem kampanje koja će se realizovati u svakom od ciljanih gradova,
– smanjenje društvene isključenosti mladih iz osetljivih društvenih grupa u ciljanim gradovima, uspostavljanjem i razvijanjem stalnih kanala komunikacije sa kancelarijama za mlade i drugim institucionalnim okvirima delovanja mladih, kao i uključivanjem mladih u izradu lokalnih akcionih planova za mlade, organizovanjem sastanaka i okruglih stolova.
Ciljne grupe projekta su:
– svi mladi iz 9 gradova Srbije koji pripadaju osetljivim grupama (izbeglice i raseljeni, Romi, mladi sa invaliditetom, mladi bez roditelja, mladi iz samohranih porodica, mladi ulice ili sa izrečenom merom, mladi u riziko ponašanju, itd.),
– svi mladi koji pripadaju opštoj populaciji u ciljanim gradovima.
– kancelarije za mlade u ciljanim gradovima i zaposleni u lokalnim samoupravama,
– građani iz 9 gradova u Srbiji.
Direktni korisnici projekta su:
– 27 mladih iz osetljivih grupa (siromašni, Romi, izbeglice, raseljeni, iz samohranih porodica, bez roditelja, itd.), od 17 do 20 godina, koji učestvuju u treningu i drugim zajedničkim aktivnostima (po 3 iz svakog od 9 gradova),
– 18 mladih iz opšte populacije, od 17 do 20 godina, po 2 iz svakog projektom obuhvaćenog grada, koji učestvuju u zajedničkim aktivnostima,
– 180 mladih iz obe navedene ciljne grupe koji učestvuju u promotivnim akcijama, sastancima i okruglim stolovima sa predstavnicima kancelarija za mlade i lokalnih samouprava.
Indirektni korisnici projekta su:
– roditelji i prijatelji direktnih korisnika,
– zaposleni u lokalnim samoupravama, institucijama i organizacijama koje se bave mladima,
– svi građani uže Srbije, (centralne, zapadne i jugoistočne Srbije).
PARTNERI NA PROJEKTU:
– Društvo za razvoj kreativnosti – Aleksinac
– Dečja radost – Zaječar
– Centar za kreativni razvoj – Knjaževac
– Imam ideju – Kraljevo
– Forca – Požega
– Užički centar za prava deteta – Užice
– Urban in – Novi Pazar
– Klub OPA – Beograd
PROJEKTNE AKTIVNOSTI:
Projekat traje 9 meseci, od 01.08.2009. do 30.04.2010. godine, realizuje se u 9 gradova Srbije.
1. Pripremne aktivnosti se organizuju u prvom mesecu projekta i imaju za cilj detaljno definisanje zadataka projektnog tima i pripremu uslova za realizaciju svake aktivnosti.
2. Trening o društvenoj isključenosti, toleranciji i participaciji za 45 mladih, uzrasta od 17 – 20 godina, u trajanju od 6 dana na Rtnju. Na treningu učestvuje po 5 mladih iz svakog od 9 gradova, od kojih su 2 učesnika/ce iz opšte populacije mladih, a 3 učesnika/ce iz osetljivih društvenih grupa, kao što su: siromašni, Romi, izbeglice i raseljeni, invalidi, mladi bez roditelja i iz samohranih porodica, mladi ulice, itd. Cilj treninga je povećanje znanja kod mladih iz opšte populacije i iz osetljivih grupa o društvenoj isključivosti i načinima participacije mladih. Takođe, cilj ove zajedničke aktivnosti je osnaživanje mladih iz osetljivih grupa za participiranje u donošenju odluka i smanjenje predrasuda prema njima.
3. Lokalne akcije imaju za cilj animiranje mladih i stvaranje jednakih uslova za participaciju mladih iz osetljivih grupa kao i mladih iz opšte populacije. Takođe, lokalne akcije treba da smanje predrasude, razviju toleranciju na različitost i osnaže mlade iz osetljivih društvenih grupa da aktivno deluju u okviru svoje zajednice. Akcije se organizuju nakon treninga, od novembra 2009 – marta 2010-e godine.
4. Informativne kampanje se organizuju u svim gradovima obuhvaćenim projektom, sa ciljem da se informiše javnost, a pre svega mladi, o pravima, položaju, potrebama i mogućnostima mladih iz osetljivih društvenih grupa kako bi se poboljšali uslovi za ostvarivanje prava na jednake šanse svih mladih ljudi u Srbiji.
5. Sastanci sa kancelarijom za mlade se održavaju u onim gradovima gde ona postoji, sa ciljem da se uspostave kontakti i komunikacija između mladih iz kancelarije i širokog kruga mladih iz zajednice, posebno mladih iz osetljivih društvenih grupa. Na sastancima bi se bliže povezale grupe mladih obuhvaćene ovim projektom i mladi iz kanecelarije, što bi bilo od velike važnosti za dalji razvoj omladinske politike na lokalnom nivou. Sastanci sa kanelarijom za mlade se održavaju po 2 puta u drugom delu projekta, u gradovima gde kancelarije postoje: Užice, Zaječar, Knjaževac, Niš, Aleksinac, Novi Pazar i Beograd (Palilula).
6. Okrugli stolovi se održavaju u svakom gradu na temu participacije osetljivih društvenih grupa mladih u kreiranju omladinske politike na lokalnom nivou. Na okruglim stolovima će se razgovarati i o formiranju stalnih kanala komunikacije sa kancelarijama za mlade (gde one postoje) ili sa Ministarstvom omladine i sporta, zatim, o lokalnim planovima akcija za mlade i uključivanju mladih iz osetljivih grupa u njihovu izradu ili implementaciju, o povezivanju različitih grupa mladih iz postojećih NVO sa kancelarijama za mlade, o inicijativama za otvaranje kancelarija za mlade u mestima gde one ne postoje, o umrežavanju mladih, itd. Ukupno će biti održano 9 okruglih stolova, po jedan u svakom od obuhvaćenih gradova.
REALIZACIJA
Od 23. do 29.08.2009-e godine je na Rtnju organizovan šestodnevni trening o društvenoj isključenosti, toleranciji i participaciji za 45-oro mladih, uzrasta 17-20 godina iz Niša, Aleksinca, Kraljeva, Požege, Užica, Novog Pazara, Knjaževca, Zaječara i Beograda.
![]() |
![]() |
U okviru lokalne akcije Društvo za zaštitu i unapređenje mentalnog zdravlja dece i omladine iz Niša je organizovalo Mini NVO sajam udruženja koja rade sa mladima i za mlade, kao i omladinskih udruženja, koji je održan u subotu, 05.12. 2009. godine sa početkom u 12 časova u Evropskoj kući. Na sajmu su niška udruženja predstavila svoje projekte i programe koje rade sa mladima i za mlade, a naročito za mlade iz ugroženih i osetljivih društvenih grupa, kao i projekte i programe koji promovišu toleranciju, interkulturalnost, poštovanje različitosti, jednakost, participaciju, ljudska prava i ostale demokratske vrednosti.
![]() |
![]() |
U okviru realizacije projekta „Inter-AKT“ koji je podržalo Ministarstvo omladine i sporta Republike Srbije, u prethodnom periodu su realizovane dve lokalne akcije mladih. U Aleksincu je akcija organizovana 13. februara kada su mladi iz Društva za razvoj kreativnosti posetili članove Udruženja gluvih i nagluvih, sa kojima su proveli lepo popodne u druženju i gde su učili znakovni jezik radi medjusobne komunikacije. Na obostrano zadovoljstvo, planiran je nastavak druženja i u narednom periodu.
U knjaževcu je 14. i 15. februara organizovana zajednička akcija mladih iz Centra za kreativni razvoj i mladih korisnika Zavoda za vaspitanje dece i omladine. Prvog dana akcije mladi su na kreativnim radionicama zajedno pravili narukvice prijateljstva i delili jedni drugima u znak sećanja na lepo provedeno vreme. Sutradan su organizovane sportske aktivnosti u okviru kojih su mladi igrali fudbal, košarku, odbojku i stoni tenis.
U toku marta 2010 godine održane su lokalne akcije u Beogradu, Zaječaru i Kraljevu i time je ukupno realizovano 9 lokalnih akcija. Akcija u Beogadu je organizovana u saradnji sa mladima sa oštećenim sluhom, i kancelarijom za mlade opštine Palilula. Otvorena je izložba fotografija znakovnog govora, a zatim su mladi iz redovne populacije i mladi sa oštećenim sluhom crtali portrete jedni drugih. Akcija je praćena podelom info materijala i projekcijom spota. Ova akcija je nosila naziv: „Uči da me razumeš“.
Akcija „Multi je uvek više“ je organizovana u Zaječaru, a mladi iz „Dečije radosti“ su na centralnom gradskom trgu u saradnji sa građanima Zaječara promovisali multikulturalnost istočnog regiona, i pronalazili reči koje su tipične za taj region, ali se retko upotrebljavaju. Mladi iz Zaječara su se ovom akcijom osvrnuli na multijezičnost ovog regiona.
![]() |
![]() |
Prvih dana aprila organizovana je lokalna akcija u kraljevačkoj galeriji u okviru koje su mladi iz organizacije „Imam ideju“ pročitali esej na temu mladi i marginalizacija, što je ujedno bio i naziv celokupne akcije, a zatim su se osvrnuli na šund i kič, kao pojam savremenog društva koji vidno deli mlade ljude. U skladu sa tim, oni su za veliki broj prisutnih recitovali poznate folk pesme u lirskom obliku. Takođe, tokom akcije je bila i javna promocija video spota „Inter-AKT“. Nakon ovog dela akcije otvorena je izložba fotografija pod nazivom „Mladi i marginalizacija“.
Takodje, organizovano je i 9 okruglih stolova u saradnji sa Kancelarijama za mlade i drugim institucijama koje u fokusu imaju mlade. Okrugli stolovi su organizovani u Užicu, Nišu, Požegi, Kraljevu, Aleksincu, Zaječaru, Beogradu, Knjaževcu i Novom Pazaru.
![]() |
![]() |
U okviru projekta je uradjen video spot u kome su mladi pričali na temu uključivanja mladih iz ugroženih društvenih grupa u život lokalne zajednice. Video spot se može pogledati na sajtu Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=4tQ6YaZDCL4, kao i na Fecebook stranici Društva: http://www.facebook.com/home.php?#!/pages/Nis/Drustvo-za-zastitu-dece-i-omladine-OTVORENI-KLUB/253972100371?ref=mf.
Pored ovog video spota napravljena je i pesma koju peva Oliver Katić i mladi niški bend veoma priznat i prepoznat u Nišu, sa veoma interesantno-ironičnim imenom u ovom kontekstu – „Decokvaritelji“. Pesma, koju prate i fotografije sa celokupnog projekta, se može čuti i videti na sledećoj adresi: http://www.youtube.com/watch?v=SI2Qp3uKAc0.
Projekat „Inter-AKT“ je završen 30.04.2010 godine.
Lokacija: | Niš, Aleksinac, Knjaževac, Zaječar, Užice, Požega, Kraljevo, Novi Pazar |
---|---|
Ciljna grupa: | Mladi |
Aktivnosti: | Trening o društvenoj isključenosti, toleranciji i participaciji, lokalne akcije, informativne kampanje, sastanci sa kancelarijama za mlade i okrugli stolovi |
Broj korisnika: | 225 |
Period: | Avgust 2009- april 2010. god. |
Donator: | Ministarstva omladine i sporta |