Otvoreni Klub
  • Search
  • Menu Canvas
    • POCETNA
    • Projekti
      • Aktuelni projekti
      • Realizovani projekti
    • Novosti
    • O nama
    • Kontakt
    • Sidebar

      Tagovi

      akcija aktivizam antihejteri balkanska ulica BOŠ dan evrope deca drustveni mediji Društvo za razvoj dece i mladih - Otvoreni klub Ekstremizam i govor mržnje na „tapetu“ evropska unija evropske vrednosti fleš mob Fondacija za otvoreno društvo forum pozoriste forum predstava forum teatar godisnjica rada inkluzija inkluzivno obrazovanje kampanja KU Dituria mladi mods nis Obrazovanje za prava deteta omladinska mreza otvoreni klub Otvoreni klub Niš Paket podrške zapošljavanju panel diskusija participacija performans savet dece savet dece mods savetodavno telo socijalna inkluzija sokobanja srbija - bugarska strategija svratiste trening USAID zagovaranje „Govor mržnje na tapetu“
Otvoreni Klub
  • POCETNA
  • O NAMA
  • PROJEKTI
    • AKTUELNI
    • REALIZOVANI
  • NOVOSTI
  • PUBLIKACIJE
  • SARADNJA
    • DONATORI
    • PARTNERI
    • SARADNICI
    • MREŽE
  • VIDEO
  • KONTAKT
  • DONIRAJTE
  • English

Inter-AKT

2009, 2010, Realizovani
oknis
05.08.2009.

Projekat “Inter-AKT” (Interkulturalno, Aktivno, Kreativno, Tolerantno) realizuje Društvo za zaštitu i unapređenje mentalnog zdravlja dece i omladine iz Niša, u partnerstvu sa još 8 organizacija civilnog društva iz Srbije, a uz podršku Ministarstva omladine i sporta Republike Srbije.

Opšti cilj projekta je da doprinese ostvarivanju prava na jednake šanse svih mladih u društvu, a posebno mladih koji žive u teškim uslovima, u 9 gradova Srbije, organizovanjem zajedničkih aktivnosti mladih i uspostavljanjem kanala komunikacije sa kancelarijama za mlade.

Specifični ciljevi projekta su:

– osnaživanje mladih i smanjenje predrasuda prema mladima iz osetljivih društvenih grupa organizovanjem zajedničkih aktivnosti sa mladima iz opšte populacije koje su usmerene na razvoj tolerancije na različitost među mladima (trening i lokalne akcije),

– povećanje informisanosti javnosti, a pre svega mladih, o pravima, položaju, potrebama i mogućnostima mladih iz osetljivih društvenih grupa, organizovanjem  kampanje koja će se realizovati u svakom od ciljanih gradova,

– smanjenje društvene isključenosti mladih iz osetljivih društvenih grupa u ciljanim gradovima, uspostavljanjem i razvijanjem stalnih kanala komunikacije sa kancelarijama za mlade i drugim institucionalnim okvirima delovanja mladih, kao i uključivanjem mladih u izradu lokalnih akcionih planova za mlade, organizovanjem sastanaka i okruglih stolova.

Ciljne grupe projekta su:

– svi mladi iz 9 gradova Srbije koji pripadaju osetljivim grupama (izbeglice i raseljeni, Romi, mladi sa invaliditetom, mladi bez roditelja, mladi iz samohranih porodica, mladi ulice ili sa izrečenom merom, mladi u riziko ponašanju, itd.),

– svi mladi koji pripadaju opštoj populaciji u ciljanim gradovima.

– kancelarije za mlade u ciljanim gradovima i zaposleni u lokalnim samoupravama,

– građani iz 9 gradova u Srbiji.

Direktni korisnici projekta su:

– 27 mladih iz osetljivih grupa (siromašni, Romi, izbeglice, raseljeni, iz samohranih porodica, bez roditelja, itd.), od 17 do 20 godina, koji učestvuju u treningu i drugim zajedničkim aktivnostima (po 3 iz svakog od 9 gradova),

– 18 mladih iz opšte populacije, od 17 do 20 godina, po 2 iz svakog projektom obuhvaćenog grada, koji učestvuju u zajedničkim aktivnostima,

– 180 mladih iz obe navedene ciljne grupe koji učestvuju u promotivnim akcijama, sastancima i okruglim stolovima sa predstavnicima kancelarija za mlade i lokalnih samouprava.

Indirektni korisnici projekta su:

– roditelji i prijatelji direktnih korisnika,

– zaposleni u lokalnim samoupravama, institucijama i organizacijama koje se bave mladima,

– svi građani uže Srbije, (centralne, zapadne i jugoistočne Srbije).

PARTNERI NA PROJEKTU:

– Društvo za razvoj kreativnosti – Aleksinac

– Dečja radost – Zaječar

– Centar za kreativni razvoj – Knjaževac

– Imam ideju – Kraljevo

– Forca – Požega

– Užički centar za prava deteta – Užice

– Urban in – Novi Pazar

– Klub OPA – Beograd

PROJEKTNE AKTIVNOSTI:

Projekat traje 9 meseci, od 01.08.2009. do 30.04.2010. godine, realizuje se u 9 gradova Srbije.

1. Pripremne aktivnosti se organizuju u prvom mesecu projekta i imaju za cilj detaljno definisanje zadataka projektnog tima i pripremu uslova za realizaciju svake aktivnosti.

2. Trening o društvenoj isključenosti, toleranciji i participaciji za 45 mladih, uzrasta od 17 – 20 godina, u trajanju od 6 dana na Rtnju. Na treningu učestvuje po 5 mladih iz svakog od 9 gradova, od kojih su 2 učesnika/ce iz opšte populacije mladih, a 3 učesnika/ce iz osetljivih društvenih grupa, kao što su: siromašni, Romi, izbeglice i raseljeni, invalidi, mladi bez roditelja i iz samohranih porodica, mladi ulice, itd. Cilj treninga je povećanje znanja kod mladih iz opšte populacije i iz osetljivih grupa o društvenoj isključivosti i načinima participacije mladih. Takođe, cilj ove zajedničke aktivnosti je osnaživanje mladih iz osetljivih grupa za participiranje u donošenju odluka i smanjenje predrasuda prema njima.

3. Lokalne akcije imaju za cilj animiranje mladih i stvaranje jednakih uslova za participaciju mladih iz osetljivih grupa kao i mladih iz opšte populacije. Takođe, lokalne akcije treba da smanje predrasude, razviju toleranciju na različitost i osnaže mlade iz osetljivih društvenih grupa da aktivno deluju u okviru svoje zajednice. Akcije se organizuju nakon treninga, od novembra 2009 – marta 2010-e godine.

4. Informativne kampanje se organizuju u svim gradovima obuhvaćenim projektom, sa ciljem da se informiše javnost, a pre svega mladi, o pravima, položaju, potrebama i mogućnostima mladih iz osetljivih društvenih grupa kako bi se poboljšali uslovi za ostvarivanje prava na jednake šanse svih mladih ljudi u Srbiji.

5.  Sastanci sa kancelarijom za mlade se održavaju u onim gradovima gde ona postoji, sa ciljem da se uspostave kontakti i komunikacija između mladih iz kancelarije i širokog kruga mladih iz zajednice, posebno mladih iz osetljivih društvenih grupa. Na sastancima bi se bliže povezale grupe mladih obuhvaćene ovim projektom i mladi iz kanecelarije, što bi bilo od velike važnosti za dalji razvoj omladinske politike na lokalnom nivou. Sastanci sa kanelarijom za mlade se održavaju po 2 puta u drugom delu projekta, u gradovima gde kancelarije postoje: Užice, Zaječar, Knjaževac, Niš, Aleksinac, Novi Pazar i Beograd (Palilula).

6. Okrugli stolovi se održavaju u svakom gradu na temu participacije osetljivih društvenih grupa mladih u kreiranju omladinske politike na lokalnom nivou. Na okruglim stolovima će se razgovarati i o formiranju stalnih kanala komunikacije sa kancelarijama za mlade (gde one postoje) ili sa Ministarstvom omladine i sporta, zatim, o lokalnim planovima akcija za mlade i uključivanju mladih iz osetljivih grupa u njihovu izradu ili implementaciju, o povezivanju različitih grupa mladih iz postojećih NVO sa kancelarijama za mlade, o inicijativama za otvaranje kancelarija za mlade u mestima gde one ne postoje, o umrežavanju mladih, itd. Ukupno će biti održano 9 okruglih stolova, po jedan u svakom od obuhvaćenih gradova.

REALIZACIJA

Od 23. do 29.08.2009-e godine je na Rtnju organizovan šestodnevni trening o društvenoj isključenosti, toleranciji i participaciji za 45-oro mladih, uzrasta 17-20 godina iz Niša, Aleksinca, Kraljeva, Požege, Užica, Novog Pazara, Knjaževca, Zaječara i Beograda.

U okviru lokalne akcije Društvo za zaštitu i unapređenje mentalnog zdravlja dece i omladine iz Niša je organizovalo Mini NVO sajam udruženja koja rade sa mladima i za mlade, kao i omladinskih udruženja, koji je održan u subotu, 05.12. 2009. godine sa početkom u 12 časova u Evropskoj kući. Na sajmu su niška udruženja predstavila svoje projekte i programe koje rade sa mladima i za mlade, a naročito za mlade iz ugroženih i osetljivih društvenih grupa, kao i projekte i programe koji promovišu toleranciju, interkulturalnost, poštovanje različitosti, jednakost, participaciju, ljudska prava i ostale demokratske vrednosti.

U okviru realizacije projekta „Inter-AKT“ koji je podržalo Ministarstvo omladine i sporta Republike Srbije, u prethodnom periodu su realizovane dve lokalne akcije mladih. U Aleksincu je akcija organizovana 13. februara kada su mladi iz Društva za razvoj kreativnosti posetili članove Udruženja gluvih i nagluvih, sa kojima su proveli  lepo popodne u druženju i gde su učili znakovni jezik radi medjusobne komunikacije. Na obostrano zadovoljstvo, planiran je nastavak druženja i u narednom periodu.

U knjaževcu je 14. i 15. februara organizovana zajednička akcija mladih iz Centra za kreativni razvoj i mladih korisnika Zavoda za vaspitanje dece i omladine. Prvog dana akcije mladi su na kreativnim radionicama zajedno pravili narukvice prijateljstva i delili jedni drugima u znak sećanja na lepo provedeno vreme. Sutradan su organizovane sportske aktivnosti u okviru kojih su mladi igrali fudbal, košarku, odbojku i stoni tenis.

U toku marta 2010 godine održane su lokalne akcije u Beogradu, Zaječaru i Kraljevu i time je ukupno realizovano 9 lokalnih akcija. Akcija u Beogadu je organizovana u saradnji sa mladima sa oštećenim sluhom, i kancelarijom za mlade opštine Palilula. Otvorena je izložba fotografija znakovnog govora, a zatim su mladi iz redovne populacije i mladi sa oštećenim sluhom crtali portrete jedni drugih. Akcija je praćena podelom info materijala i projekcijom spota. Ova akcija je nosila naziv: „Uči da me razumeš“.

Akcija „Multi je uvek više“ je organizovana u Zaječaru, a mladi iz „Dečije radosti“ su na centralnom gradskom trgu u saradnji sa građanima Zaječara promovisali multikulturalnost istočnog regiona, i pronalazili reči koje su tipične za taj region, ali se retko upotrebljavaju. Mladi iz Zaječara su se ovom akcijom osvrnuli na multijezičnost ovog regiona.

Prvih dana aprila organizovana je lokalna akcija u kraljevačkoj galeriji u okviru koje su mladi iz organizacije „Imam ideju“ pročitali esej na temu mladi i marginalizacija, što je ujedno bio i naziv celokupne akcije, a zatim su se osvrnuli na šund i kič, kao pojam savremenog društva koji vidno deli mlade ljude. U skladu sa tim, oni su za veliki broj prisutnih recitovali poznate folk pesme u lirskom obliku. Takođe, tokom akcije je bila i javna promocija video spota „Inter-AKT“. Nakon ovog dela akcije otvorena je izložba fotografija pod nazivom „Mladi i marginalizacija“.

Takodje, organizovano je i 9 okruglih stolova u saradnji sa Kancelarijama za mlade i drugim institucijama koje u fokusu imaju mlade. Okrugli stolovi su organizovani u Užicu, Nišu, Požegi, Kraljevu, Aleksincu, Zaječaru, Beogradu, Knjaževcu i Novom Pazaru.

U okviru projekta je uradjen video spot u kome su mladi pričali na temu uključivanja mladih iz ugroženih društvenih grupa u život lokalne zajednice. Video spot se može pogledati na sajtu Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=4tQ6YaZDCL4, kao i na Fecebook stranici Društva: http://www.facebook.com/home.php?#!/pages/Nis/Drustvo-za-zastitu-dece-i-omladine-OTVORENI-KLUB/253972100371?ref=mf.

Pored ovog video spota napravljena je i pesma koju peva Oliver Katić i mladi niški bend veoma priznat i prepoznat u Nišu, sa veoma interesantno-ironičnim imenom u ovom kontekstu – „Decokvaritelji“. Pesma, koju prate i fotografije sa celokupnog projekta, se može čuti i videti na sledećoj adresi: http://www.youtube.com/watch?v=SI2Qp3uKAc0.

Projekat „Inter-AKT“ je završen 30.04.2010 godine.

Lokacija: Niš, Aleksinac, Knjaževac, Zaječar, Užice, Požega, Kraljevo, Novi Pazar
Ciljna grupa: Mladi
Aktivnosti: Trening o društvenoj isključenosti, toleranciji i participaciji, lokalne akcije, informativne kampanje, sastanci sa kancelarijama za mlade i okrugli stolovi
Broj korisnika: 225
Period: Avgust 2009- april 2010. god.
Donator: Ministarstva omladine i sporta

Poslednje objavljeno

  • Obeležen završetak programa Swiss PRO
  • Akcija romske dece na kraju projekta „Na putu ka svratištu“
  • O projektu „Protiv govora mržnje“ na TV Belle amie
  • Prikaz detalja sa izložbi i zagovaračkih sastanaka
  • Velika zainteresovanost učenika za temu govora mržnje
  • Održane izložbe grafita koji sadrže govor mržnje
  • Poseta gradonačelnice aktivnostima projekta „Na putu ka svratištu“
  • ODRŽANE DISKUSIJE O SPREČAVANJU GOVORA MRŽNJE
  • POSETA PREDSTAVNIKA ŠVAJCARSKE KANCELARIJE ZA SARADNJU I PROGRAMA SWISS PRO
  • OBUKA ZA VOLONTERE I MENTORE

Sedište organizacije

Trg Učitelj Tase 2, 18000 Niš, Republika Srbija
+381 (0) 60 66 42 000
+381 (0) 18 523 422
otvoreniklub@gmail.com

Ukratko

Društvo za razvoj dece i mladih - OTVORENI KLUB je udruženje iz Niša koje je osnovano 1996. godine i do početka 2011. godine je radilo pod nazivom Društvo za zaštitu i unapredjenje mentalnog zdravlja dece i omladine. Otvoreni klub realizuje brojne projekte i programe za decu i mlade.

Mapa

embedgooglemap.net temalar
Copyright ©2019 Naissus Dizajn Tim. Sva prava zadržana
SearchPostsLogin
Wednesday, 27, Apr
Obeležen završetak programa Swiss PRO
Monday, 7, Mar
Akcija romske dece na kraju projekta „Na putu ka svratištu“
Wednesday, 29, Sep
O projektu „Protiv govora mržnje“ na TV Belle amie
Wednesday, 29, Sep
Prikaz detalja sa izložbi i zagovaračkih sastanaka
Thursday, 23, Sep
Velika zainteresovanost učenika za temu govora mržnje
Thursday, 23, Sep
Održane izložbe grafita koji sadrže govor mržnje

Welcome back,