Preporuke za sprečavanje i prevenciju ekstremizma i govora mržnje

Diskriminacija na osnovu pola, etničkog porekla, veroispovesti, seksualne opredeljenosti, materijalnog položaja, pa i političke opredeljenosti, jeste okidač za ekstremističko ponašanje i nasilje koje u Srbiji postaje sve izražajnije.
Ekstremizam i govor mržnje postalo je okruženje u kome se danas živi u našoj zemlji i gde stasavaju generacije mladih koji preuzimaju modele ponašanja i primenjuju ih u porodicama, školama, na sportskim terenima, ulici…
U medijima je ovakva vrsta komunikacije sve više zastupljena, a na društvenim mrežama se, usled pojačanog uticaja desničarskih snaga, razmenjuju najgore uvrede, po različitim osnovama, kao i pretnje neistomišljenicima koji se smatraju najvećim neprijateljima. Ovakvi vidovi negativnog ponašanja, usled neadekvatne reakcije nadležnih organa, postaju prihvatljivi obrasci ponašanja u društvu, a građani postaju manje senzibilisani da ih uoče i na njih reaguju, bez straha od posledica.
Radi prevencije i smanjenja navedenih negativnih društvenih pojava, Otvoreni klub iz Niša je u drugoj polovini 2019. godine realizovao projekat pod nazivom Ekstremizam i govor mržnje na „tapetu“ uz podršku Fondacije za otvoreno društvo, Srbija.
Sprovedene projektne aktivnosti u Nišu i Bujanovcu rezultirale su definisanjem seta preporuka na osnovu prikupljenih predloga, ideja, komentara, sugestija i inicijativa građana i građanki, namenjenog predstavnicima lokalne samouprave, policije, sudova, škola, civilnog sektora i medija, sa ciljem povećanja bezbednosti građana, prevencije i sprečavanja ekstremističkog i nasilničkog ponašanja.
Preporuke na srpskom i albanskom jeziku mogu se preuzeti narednim linkovima: