Poruka građanskog foruma: Zaustaviti govor mržnje, nasilje i ekstremizam

Govoru mržnje treba što pre stati na put i za to postoje načini, saglasni su učesnici građanskog foruma “Zašto mrzimo vanzemaljce”. Primarnu ulogu u tome igra porodica, zatim škola, a onda i organizacije civilnog društva koje rade na osnaživanju mladih. Gosti foruma, profesor niškog PMF-a Dragan Gajić, novinarka portala Južne vesti Gordana Bjeletić i Nikola Božanović ispred organizacije KOM 018, izneli su svoje stavove i iskustva o ovim sve većim društvenim problemima i odgovorali na pitanja, uglavnom mladih iz Niša i Bujanovca.
Iako ih niko nikada nije video i nema naučne potvrde da vanzemaljci postoje, profesor Dragan Gajić kaže da ih ne mrzi, a da je posebno zanimljivo da su u literaturi, SF filmovima predstavljeni antropomorfno, uz modifikacije koje izazivaju porast andrenalina. On je naveo da postoje razne vrste “vanzemaljaca”, tako da su u jednom istorijskom periodu to bili i naučnici Mađari, a usled širenja korona virusa, sve više pokazujemo neosnovanu mržnju i prema Kinezima.
Po Gajićevim rečima najveći problem je nedostatak pravih uzora kod mladih i nepostojanje sistema vrednosti, jer se cela nacija pretvorila u “voajere koji noćima čekaju šta će se desiti ispod nečijih pokrivača”, aludirajući na rijaliti programe koje emituje nekoliko televizija sa nacionalnom pokrivenošću.
On je naveo i tužnu činjenicu da danas zanemarljiv broj mladih čita knjige, jer su navikli da na internetu nalaze skraćena izdanja klasika, čime ostaju uskraćeni za mnoga znanja koja čine svetsku i domaću kulturnu baštinu.

Govoreći o medijima i novinarstvu, Gordana Bjeletić je istakla da danas, više nego ikada, novinari rade pod velikim pritiskom. U tom smislu je neophodno da se sa mladim novinarama radi da bi dovljno psihički ojačali da tim pritiscima, koji dolaze iz vrha vlasti, ne podležu.
Bjeletić je istakla da je svakom novinaru ipak najteže kada krenu napadi na porodicu i da to nije redak slučaj.
Govoreći o svom iskustvu u migrantskoj krizi kada je izveštavala za televiziju N1 iz Preševa i Bujanovca, smatra da glavnu ulogu u suzbijanju govora mržnje treba da imaju vladajuće strukture, jer “kada oni pošalju jasnu, nedvosmislenu poruku”, onda je građanstvo sledi. Kao glavne krivce za trenutnu situaciju u kojoj je govor mržnje maltene postao zvanični način komunakcije, vidi političare koji svakodnevno daju loš primer građanima, a pre svega mladima.

Nikola Božanović iz organizacije KOM 018 koja se bavi osnaživanjem mladih, takođe smatra da je govor mržnje sveprisutan u javnom prostoru Srbije i da ga treba suzbiti. On je istakao da civilni sektor u Nišu dosta radi sa mladima i na temu nasilja i ekstremizma, ali da rezultati nisu onakvi kakve bismo svi želeli. Podsetio je da je društvo prošlo kroz ratove i da su čitave generacije odrastale uz scene nasilja.
Božanović je istakao da su i porodica, a posebno škola veoma bitne u formiranju mladih i njihovih pogleda na svet.
Građanskom forumu “Zašto mrzimo vanzemaljce” prisustvovali su i mladi iz Bujanovca, koji su pozdravljeni aplauzom, a u tom gradu je 30. januara takođe odražan forum sa istom tematikom.
Održavanje foruma i niškom Media i reform centru, jedna je od završnih aktivnosti na projektu “Ekstremizam i govor mržnje na “tapetu”. Sva mišljenja koje su građani u toku trajanja projekta ispisali na “tapet” biće sistematizovana u vidu preporuka koje će do 29. februara biti predate donosiocima odluka.

Projekat Otvorenog kluba podržan je od strane Fondacije za otvoreno društvo.