Ekstremizam i govor mržnje na „tapetu” – konferencija za štampu

U Media i reform centru održana je konferencija za novinare na kojoj su prezentovane aktivnosti i ciljevi projekta “Ekstremizam i govor mržnje na „tapetu”, koji Otvoreni klub iz Niša realizuje sa partnerskom organizacijom KU „Dituria“iz Bujanovca. Projekat je započeo 1. avgusta 2019. i završiće se 29. februara 2020. godine.
Našem društvu je neopodno suprotstavljanje govoru mržnje koji čujemo gotovo svakodnevno. Govor mržnje je zastupljen u medijima, u školi i na ulici. Na ovu negativnu i veoma opasnu društvenu pojavu je potrebno javnosti skrenuti pažnju, što je i cilj ovog projekta, objasnio je rukovodilac projekta Jovan Marinković.
O aktivnostima koje će biti sprovedene do kraja februara naredne, 2020. godine, govorila je koordinatorka projekta Nevena Vučković. Ona je naglasila da će se svaka od aktivnosti odvijati istovremeno u Nišu i Bujanovcu, a Bujanovac je izabran kao multinacionalna sredina u kojoj žive Srbi, Albanci i Romi.
„Skloni smo tome da osuđujemo sve što ne razumemo i što je drugačije od nas. Razlike u jeziku, načinu života, veri, ponašanju, nekada mogu biti okidači govoru mržnje. Osim pripreme i izvođenja fleš mobova, pokušaćemo da uključimo građane u oba grada. Oni će imati prilike da svoje mišljenje i utiske o ovoj temi iskažu “na tapetu”, u toku i nakon izvođenja fleš mobova. Sve zabeleške i sugestije ćemo pred kraj projekta sjediniti u preporuke koje ćemo dati donosiocima odluka u našim lokalnim sredinama”, kazala je.
U projekat su uključeni mladi aktivisti Otvorenog kluba, a o sastanku koji je nedavno održan sa vršnjacima iz Bujanovca govorila je Nataša Nikolić, učenica srednje škole koja već dva meseca učestvuje u kreairanju fleš mobova – kratkim uličnim performansima sa elementima dramske radnje.
“Na našem dvodnevnom druženju u oktobru otkrili smo da osim razlike u jeziku i veri, nema mnogo razlike između tinejdžera u Nišu i naših vršnjaka u Bujanovcu. Svi pripadamo grupi antihejtera, i mislimo da je ovo pravi način borbe protiv govora mržnje kome smo izloženi. Dvodnevno druženje je bilo uspešno, dogovorili smo na koji ćemo način raditi fleš mobove, a radujemo se njihovom izvođenju kako u Nišu, tako i Bujanovcu”, rekla je Nataša.
Supervizor projekta, Sandra Pešić, naglasila je da će fleš mobovi biti atraktivni i da će izazvati pažnju građana, jer će biti izvedeni u centralnim gradskim zonama. Građani Niša i Bujanovca biće u prilici da ih vide krajem novembra i početkom decembra ove godine (četiri u Nišu, jedan u Bujanovcu), što je prva naredna aktivnost u ovom projektu.
Inače, projekat “Ekstremizam i govor mržnje na “tapetu”, nastavak je sličnog projekta pod nazivom “Od aktivizma do suzbijanja ektremizma” koji je Otvoreni klub realizovao tokom prošle kalendarske godine, kada je i okupio mlade, niške antihejtere.