Ekstremizam, govor mržnje i zašto mrzimo vanzemaljce (FOTO)

Aktivisti Omladinske mreže Otvorenog kluba suprotstavili su se govoru mržnje fleš mobom koji je odigran u subotu 30. novembra ispred tržnog centra „Forum“ u Obrenovićevoj ulici.
Kako se odnosimo jedni prema drugima, da li ružne reči upućujemo članovima porodice i vršnjacima? Zašto je sve više nasilja u školama, kućama, medijima, na ulici?
Da bismo pronašli adekvatne odgovore na rastuće nasilje u našem društvu, prvo je potrebno ukazati na ovaj problem, što su mladi aktivisti Otvorenog kluba i uradili kroz kratki dramski prikaz, koji su sami osmislili i realizovali u centru Niša.
Oni su pokazali kako se oseća devojčica koja trpi vršnjačko nasilje, dok se grupa zlostavljača uvećava, a nasilje multiplikuje, Jedan fleš mob bio je posvećen digitalnom nasilju, kroz koji su aktivisti hteli da pokažu stanja kroz koja prolazi mlada osoba kojoj vršnjaci komentarišu fotografiju na Instagramu rečima „glupa si“, „ružna si“, „seljanko“ itd.
U toku akcije, antihejteri Otvorenog kluba delili su flajere „Zašto mrzimo vanzemaljce“ na kojima su prolaznici mogli da zaokruže ponuđene odgovore “ne liče na nas“, „ne razumemo ih“, „plašimo ih se“, a građani su mogli svoje poruke da pišu i na „tapetu“.
„Odlučili smo da pitanje bude „zašto mrzimo vanzemaljce“ jer smo hteli da ukažemo na to da nepravedno etiketiramo sve ono što je drugačije od nas samih. One koji ne misle kao mi, ne izgledaju kao mi, ne pričaju našim jezikom. To želimo da promenimo“, objasnila je Nevena Vučković, koordinatorka ovog projekta.
Urađena je i anketa sa građanima koji su bili saglasni da je govora mržnje sve više i da je ovom problemu potrebno obratiti posebnu pažnju. Neki od anketiranih građana dali su i sugestije kako je najbolje boriti se protiv govora mržnje.
Do kraja decembra biće odigrana još tri fleš moba, dva u Nišu, jedan u Bujanovcu, a do kraja februara kada se završava projekat „Ekstremizam i govor mržnje na „tapetu“, biće održani i građanski forumi.