Пројекат #ЕУ за тебе: Пакет подршке запошљавању

Пројекат Европске уније “Пакет подршке запошљавању” који спроводе Друштво за развој деце и младих – Отворени клуб из Ниша и Друштво за развој креативности из Алексанца, почео је са реализацијом крајем децембра прошле године и трајe две године.
По речима координатора, Јована Маринковића, полазници ће за то време бити оспособљени за занимања која су дефицитарна на тржишту. Шезедеторо људи из Ниша и Алексинца, припадници осетљивих друштвених категорија (незапослени, корисници социјалне помоћи, жртве породичног насеља) добиће сертификате Радничког универзитета из Kрагујевца за занимања различитих струка, грађевинских, социјално-здравствених, угоститељских, до личних услуга, као што су кројачи и фризери.
Висока мотивисаност полазника пројекта Пакет подршке запошљавању заједничка је карактеристика свих шездесеторо пријављених кандидата у Нишу и Алексинцу.
У периоду од две године они ће, осим оспособљености и дипломе за занимања која су желели, бити укључени и у систем психо-социјалне подршке. Са њима ће, осим пројектних тимова Отвореног клуба и Друштва за развој креативности, радити ментори и психолози. То значи да ће у току трајања пројекта, полазници добити стручну помоћ која ће им омогућити развој личних вештина и повећање капацитета за конкурентност на тржишту рада.

Зорица и Јована Миловановић су мајка и ћерка и обе су укључене у пројекат. Зорица је након 23 године рада у Нишкој телевизији, након приватизације ове куће, остала технолошки вишак. Kако каже, у најгорим годинама, премлада за пензију, престара за нове почетке. Очувала је троје деце и већ има троје унучади. Јована, њена најмлађа ћерка, самохрана је мајка и прима социјалну помоћ, а живи са њом у стану.
Зорица се пријавила за занимање геронто-неговатељица, а Јована за занимање куварица.
„Приступила сам овом пројекту јер је то једина помоћ у мојих 56 година коју неко хоће да ми пружи. После 23 године рада остала сам на улици и без икаквих могућности да нађем нови посао. За занимање геронто-неговатељица сам се одлучила јер сам неко искуство већ имала, морала сам да радим. Овде очекујем да ћу добити конкретна теоријска и практична знања, да ћу се стручно усавршити да бих могла да нађем посао, у Нишу или иностранству,“ каже Зорица Миловановић.
Јована каже да је неколико месеци радила као помоћна радница у кухињи у једној нишкој кафани, тако да јој је било лако да се одлучи за занимање кувар. Воли да спрема кромпир, а осим могућности да нађе запослење у угоститељству, каже да јој је додатни мотив да помогне мајци у кухињи.

Слађана Хантке има 43 године, а последња завршена школа јој је основна. У пројекту Пакет подршке запошљавању одлучила се за занимање кројачица. Самохрана је мајка, незапослена, а са поносом истиче да јој је ћерка тинејџерка одличан ђак у средњој школи.
„Планови су да се запослим у фирми у којој радим обуку, ако је могуће. Мотивисана сам јер сматрам да је крајње време да у овим годинама радим нешто што ће ми омогућити стабилна примања. Иако сам се борила све ове године и радила разне послове, ипак је добро да се добије диплома, то увећава шансе. Највише бих волела да посао нађем у Нишу и да зарадим довољно за живот, нормалан и скроман живот“, казала је Слађана.
О пројекту “Пакет подршке запошљавању”
Пројакт ЕУ Пакет подршке запошљавању званично је почео 23. децембра 2018. године и трајаће до 23. децембра 2020. Финансира га Европска унија, а суфинансира Влада Републике Србије преко три министарства. Пројектом управља Министрартсво финансија – Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније, док су крајњи корисници пројекта Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Министарство омладине и спорта.