Otvoreni Klub
  • Search
  • Menu Canvas
    • POCETNA
    • Projekti
      • Aktuelni projekti
      • Realizovani projekti
    • Novosti
    • O nama
    • Kontakt
    • Sidebar

      Tagovi

      akcija aktivizam antihejteri balkanska ulica BOŠ dan evrope deca drustveni mediji Društvo za razvoj dece i mladih - Otvoreni klub Ekstremizam i govor mržnje na „tapetu“ evropska unija evropske vrednosti fleš mob Fondacija za otvoreno društvo forum pozoriste forum predstava forum teatar godisnjica rada inkluzija inkluzivno obrazovanje kampanja kampanje KU Dituria mladi mods nis Obrazovanje za prava deteta omladinska mreza otvoreni klub Otvoreni klub Niš Paket podrške zapošljavanju panel diskusija participacija performans savet dece savet dece mods savetodavno telo socijalna inkluzija sokobanja srbija - bugarska strategija trening USAID zagovaranje „Govor mržnje na tapetu“
Otvoreni Klub
  • POCETNA
  • O NAMA
  • PROJEKTI
    • AKTUELNI
    • REALIZOVANI
  • NOVOSTI
  • PUBLIKACIJE
  • SARADNJA
    • DONATORI
    • PARTNERI
    • SARADNICI
    • MREŽE
  • VIDEO
  • KONTAKT
  • DONIRAJTE
  • English

Omladinska mreža

2010, 2011, Realizovani
oknis
01.09.2010.

PROJEKAT „OMLADINSKA MREŽA“

Opšti cilj projekta je da doprinese ostvarivanju prava na jednake šanse svih mladih u društvu, a posebno mladih koji žive u teškim uslovima, u 8 gradova Srbije, uspostavljanjem mreže NVO i KZM za zajedničko delovanje na osnaživanju mladih i povećanju njihove socijalne uključenosti, naročito u nerazvijenim delovima zemlje.

Specifični ciljevi projekta su:

– smanjenje društvene isključenosti mladih iz osetljivih društvenih grupa u ciljanim gradovima, uspostavljanjem omladinske mreže za jednakost i toleranciju i jačanjem kapaciteta mladih za prenošenje znanja vršnjacima i iniciranje njihove participacije u zajednici;

– osnaživanje mladih za promociju jednakih šansi i smanjenje predrasuda prema mladima iz osetljivih društvenih grupa organizovanjem lokalnih akcija i kampanja u svakom od ciljanih gradova.

Ciljne grupe projekta su:

– svi mladi iz 8 gradova Srbije koji pripadaju osetljivim grupama (izbeglice i raseljeni, Romi, mladi sa invaliditetom, mladi bez roditelja, mladi iz samohranih porodica, mladi ulice ili sa izrečenom merom, mladi rizičnog ponašanja, itd.),

– svi mladi koji pripadaju opštoj populaciji u ciljanim gradovima,

– kancelarije za mlade u ciljanim gradovima, lokalne i regionalne,

– predstavnici institucija i građani iz 8 gradova u Srbiji.

Projekat traje 6 meseci, od 01.09.2010. do 28.02.2011. godine, realizuje se u 8 gradova Srbije  i ima sledeće aktivnosti:

1. Sastanak partnera i usvajanje platforme za jednaka prava mladih i toleranciju;

2. Trening za vršnjačke edukatore iz oblasti ljudskih prava, socijalne pravde i tolerancije;

3. Vršnjačke radionice u svakom od 8 gradova uključenih u projekat;

4. Lokalne akcije sa ciljem da se promovišu prava na jednake šanse mladih iz osetljivih grupa;

5. Završni sastanak mreže i korisnika.

Saradnici i partneri na projektu:

– Društvo za razvoj kreativnosti, Aleksinac

– Centar za kreativni razvoj, Knjaževac

– UG „Dečija radost“, Zaječar

– Užički centar za prava deteta, Užice

– Forum civilne akcije – Forca, Požega

– UG „Imam ideju“, Kraljevo

– UG „Urban in“, Novi Pazar

– Kancelarija za mlade Opštine Pantelej, Niš

– Kancelarija za mlade Opštine Palilula, Niš

– Kancelarija za mlade Aleksinac

– Kancelarija za mlade Knjaževac

– Kancelarija za mlade Zaječar

– Kancelarija za mlade Požega

– Kancelarija za mlade Novi Pazar

REALIZACIJA

Sastanak lokalnih koordinatora i predstavnika Kancelarija za mlade održan sa ciljem da se definišu i detaljno razrade aktivnosti projekta, predstavi i usvoji platforma za jednaka prava mladih i toleranciju.

Trening za ukupno 40 mladih iz 8 gradova Srbije održan u odmaralištu u Lipovcu, u periodu od 15 do 20 septembra 2010. godine. Po petoro mladih iz svakog grada obuhvaćenog projektom je steklo znanja iz oblasti vršnjačke edukacije, ljudskih prava, socijalne pravde i tolerancije. Evaluacija je pokazala da je 97.3% učesnika treninga mnogo povećalo svoja znanja o vođenju radionica, 55.26% o ljudskim pravima, 94.73% o pisanju scenarija za radionicu i 78.94%. o  akcionom planiranju. Kvalitet treninga učesnici su ocenili sa 4.7.

Vršnjačke radionice se organizuju u svakom od 8 gradova uključenih u projekat sa ciljem povećanja znanja kod mladih iz opšte populacije i iz osetljivih grupa o poštovanju ljudskih prava, socijalnoj pravdi i toleranciji čime se utiče na smanjenje društvene isključivosti mladih i njihovo podsticanje za veću participaciju u zajednici. Radionice, ukupno 12 u svakom gradu, obuhvataju jednu ili više ciljnih grupa i realizuju se u periodu od oktobra do decembra 2010. godine.

LOKALNE AKCIJE

Nakon vršnjačkih radionica realizovane su lokalne akcije sa ciljem da se promovišu prava na jednake šanse mladih iz osetljivih grupa i da se u javnosti smanje predrasude prema njima, kao i da bi se sami mladi, posebno iz osteljivih grupa osnažili za aktivniju participaciju u zajednici i pokretanje inicijativa za poboljšanje sopstvenog položaja.

U okviru realizacije projekta „Omladinska mreža“ koji je podržalo Ministarstvo omladine i sporta Republike Srbije, realizovano je 8 akcija, po jedna u svakom gradu obuhvaćenim projektom.

Mladi iz Užičkog centra za prava deteta organizovali su 10. februara u Domu za decu bez roditeljskog staranja “Petar Radovanović” akciju „Cela planeta u našem domu“ sa ciljem upoznavanje drugih kultura iz različitih zemalja i društvenih grupa, prevazilaženja stereotipa, motivisanja mladih da imaju aktivan odnos prema problemima sa kojima se suočavaju i povećanja ponude zabavno-edukativnih sadržaja. Centralni događaj bilo je maskiranje mladih u kostime koji predstavljaju  određene kulture ili društvene grupe, a svaki od maskiranih učesnika imao je zadatak da predstavi svoju masku, zemlju, narod, položaj –  kroz zanimljivu priču ili događaj. Kostime i njihove priče ocenjivao je žiri koga su činili predstavnici mladih, zaposlenih u Domu, a mladi sa najuspešnijim kostimima i pričama su nagrađeni.

Akcija „Refresh-muzički festival Osvežimo Požegu“ realizovana je u sali kulturnog centra Požega, 12. februara, gde je velikom broju mladih i talentovanih ljudi data prilika da se predstavi sa svojim autorskim radovima. Akciji su takodje prisustvovali mladi iz okolnih ruralnih mesta, koji su imali organizovan prevoz do grada. Ideja je da ovaj festival nastavi da se održava svake godine, sa tendencijom da se proširi i na druge vidove umetnosti.

U Aleksincu je akcija “Igrajmo zajedno” organizovana 05. februara kada su mladi iz Društva za razvoj kreativnosti organizovali odbojkašku utakmicu u kojoj su učestvovali i članovi Udruženja gluvih i nagluvih i članovi privatnog odbojkaškog Kluba “Dalko”. Mladi iz Aleksinca su već imali organizovana druženja sa članovima Udruženja, a i pohadjali su  radionicu gestovnog jezika, pa je akcija prihvaćena sa oduševljenjem i produbila je već postojeće prijateljstvo.

Akciju u Novom Pazaru organizovana je u saradnji sa Udruženjem za pomoć osobama sa smetnjama u razvoju i Kancelarijom za mlade, 14. februara 2011. na gradskom trgu. Mladi su delili promotivni materijal i prodavali ručno radjene radove osoba sa invaliditetom, a sav prikuljen novac je išao za uređenje Regionalnog centra za dnevni boravak osoba sa smetnjama u razvoju, na kojem su radovi pri kraju. Jedan deo akcije bilo je i slikanje u ogromnom srcu, gde su se gradjani slikali i davali novac za fotografije.

Akciju „Osmeh za sve“ su sproveli 20.februara članovi Omladinskog kluba „019“, pri UG „Dečja radost“ iz Zaječara. Akcija je obuhvatala višednevno sakupljanje garderobe, društvenih igara, diskova i knjiga za decu u četiri škole u Zaječaru. Prikupljeni materijal je, uz prijatno druženje, doniran osnovnoj školi „Jelena Majstorović“, koju pohadjaju deca sa smetnjama u razvoju i u okviru koje je internat u kome žive deca bez roditeljskog staranja.

U Knjaževcu je 21. februara organizovana zajednička akcija mladih iz Centra za kreativni razvoj i učenika specijalnog odeljenja osnovne škole “Dimitrije Todorović Kaplar”, koja se sastojala od kreativnih radionica na temu “Šta biste napravili svojoj majci za 8. mart?”. Akcija je imala za cilj promovisanje integracije marginalizovanih grupa i svim učesnicima je predstavljala veliko zadovoljstvo, jer kako kažu mladi iz Knjaževca: ”Provesti dan sa nekim ko je željan pažnje i društva je neopisiv osećaj. Tako malo treba da bi se izmamio nečiji osmeh”.  Planiran je nastavak druženja.

Mladi Društva za razvoj dece i mladih – Otvorenog Kluba iz Niša organizovali su 15. februara akciju “Zagrljaj za ljubav” sa ciljem promocije i podsticanja ljubavi i tolerancije prema marginalnim grupama. Mladi iz Otvorenog Kluba su zajedno sa mladima iz romskog naselja Crvena zvezda u centru grada najpre stajali zagrljeni u vidu zamrznute slike u obliku velikog srca, a zatim su prolaznicima delili poruke o ljubavi, čokoladice u obliku srca i “besplatne” zagrljaje, pitajući ih da li bi prihvatili zagrljaj da su znali da je osoba koja ih je zagrlila pripadnik neke marginalizovane grupe (druge nacionalnosti, vere, seksualne orjentacije…), pri čemu su utvrdili prihvatljiv stepen tolerancije kod gradjana Niša. Akcija je namenski realizovana dan nakon Dana ljubavi, jer su mladi njome hteli da pokažu da ljubav treba širiti svakog dana i prema svima.

Mladi iz organizacije „Imam ideju“ iz Kraljeva održali su 23. februara akciju na kraljevačkom splavu „Atos“, koja se sastojala od izložbe fotografija na teme: tolerancija, različitost i problemi mladih u lokalnoj sredini. Prisutni učesnici iz publike su imali zadatak da spoje duhovite komentare sa odgovorajućom fotografijom. Mladi su akciju nazvali ,,Ovde i sada“, aludirajući na probleme mladih, ali i na potrebu da se u savremenom društvu više i ozbiljnije govori o toleranciji, jednakim pravima i različitosti. Akcijom je postignuto da spremnost mladih da kreativno promišljaju o problematici svog okruženja naidje na svojevrstan odjek. Akcija u formi izložbe bila je model da se iskažu kritike o osnovnim vrednostima društva u kome živimo i dat je primer omladinskog aktivizma kao načina da mladi sami deluju u cilju poboljšanja kvaliteta društvenog i kulturnog života sredine u kojoj žive i stasavaju.

ZAVRŠNI SASTANAK

Završni sastanak održan je na Rtnju od 25. – 27. februara 2011. godine, na kome se radilo na evaluaciji projekta na način koji uključuje i korisnike u procenu uspešnosti i pruža im detaljan uvid u rezultate projekta, kao i na obezbedjivanju održivosti rezultata kroz nastavak rada u mreži, učvršćivanju Omladinske mreže usvajanjem principa njene organizacije, planu daljeg širenja mreže i izbora tela koje će koordinisati mrežom uz podršku Društva za razvoj dece i mladih – Otvorenog kluba za razvijanje daljih projektnih aktivnosti mreže.

Projekat „Omladisnka mreža“ je završen 28.02.2011 godine.

Lokacija: Niš, Aleksinac, Knjaževac, Zaječar, Kraljevo, Novi Pazar, Užice i Požega
Ciljna grupa: Mladi
Aktivnosti: Sastanak partnera, trening o vršnjačkoj edukaciji, socijalnoj pravdi i toleranciji, vršnjačke radionice, lokalne akcije i završni sastanak
Broj korisnika: 250
Period: 01.09.2010. – 28.02.2011. godine
Donator: Ministarstva omladine i sporta

Poslednje objavljeno

  • Animirani film „Paket podrške zapošljavanju“
  • Održan drugi ZOOM sastanak sa predstavnicima lokalne samouprave u okviru projekta Paket podrške zapošljavanju
  • Održan prvi ZOOM sastanak sa predstavnicima lokalne samouprave u okviru projekta Paket podrške zapošljavanju
  • Školski tematski bioskop
  • Psihosocijalna i mentorska podrška korisnicima tokom COVID-19 krize
  • Održane diskusije u svim targetiranim gradovima
  • Podela paketa pomoći korisnicima Otvorenog kluba
  • Predstavljanje rezultata projekta „Region participacije mladih“
  • Forum za otvoreni dijalog
  • Razmena učenika u Vranju

Sedište organizacije

Trg Učitelj Tase 2, 18000 Niš, Republika Srbija
+381 (0) 60 66 42 000
+381 (0) 18 523 422
otvoreniklub@gmail.com

Ukratko

Društvo za razvoj dece i mladih - OTVORENI KLUB je udruženje iz Niša koje je osnovano 1996. godine i do početka 2011. godine je radilo pod nazivom Društvo za zaštitu i unapredjenje mentalnog zdravlja dece i omladine. Otvoreni klub realizuje brojne projekte i programe za decu i mlade.

Mapa

embedgooglemap.net temalar
Copyright ©2019 Naissus Dizajn Tim. Sva prava zadržana
SearchPostsLogin
Wednesday, 23, Dec
Animirani film „Paket podrške zapošljavanju“
Friday, 18, Dec
Održan drugi ZOOM sastanak sa predstavnicima lokalne samouprave u okviru projekta Paket podrške zapošljavanju
Friday, 11, Dec
Održan prvi ZOOM sastanak sa predstavnicima lokalne samouprave u okviru projekta Paket podrške zapošljavanju
Wednesday, 25, Nov
Školski tematski bioskop
Thursday, 12, Nov
Psihosocijalna i mentorska podrška korisnicima tokom COVID-19 krize
Monday, 2, Nov
Održane diskusije u svim targetiranim gradovima

Welcome back,